Co to jest Gift Aid?

Gift Aid to forma pomocy finansowej dla Organizacji Charytatywnej działających w Wielkiej Brytanii. Urząd podatkowy zwraca Organizacji Charytatywnej podatek od sumy złożonej w ofierze.

Jak Gift Aid działa w praktyce?

Przykład 1:

Daję tygodniowo Rocznie Zwrot podatku Daję w sumie
£1 £52 £13 £65
£2 £104 £26 £130
£3 £156 £39 £195

Przykład 2:
Mój bank przelewa z mojego konta na konto parafialne £20 miesięcznie (Standing Order) - roczna ofiara £240 parafia otrzymuje zwrot podatku £60. W sumie daję £300.
Przykład 3:
Podpisałem deklarację Gift Aid i dałem jednorazowo czek na £1000. Parafia dodtkowo otrzymuje zwrot podatku w wysokości £250. W sumie dałem £1250.

Czy trzeba składać ofiary regularnie?

Nie! Ofiara jest zależna od osobistych możliwości i każdy dar zostanie przyjęty z wdzięcznością. Parafialny Referent Gift Aid podliczy roczną ofiarę i ta suma będzie przekazana do Urzedu Podatkowego.

Czy składając dar jako Gift Aid płacę więcej podatku?

Nie! Urząd Podatkowy zwraca Parafii podatek już zapłacony.

Czy członkowie Gift Aid muszą mieć paszport brytyjski?

Nie! Jedynym warunkiem jest płacenie podatku w tym kraju i podpisana Deklaracja.

Które ofiary składane przeze mnie na Kościół mogą być traktowane jako Gift Aid?

• 1. Wszelkie ofiary pieniężne składane na tacę w kościele pod warunkiem, że włożone są do specjalnej koperty, którą będzie można otrzymać od parafialnego referenta. Dodatkowe koperty będą wyłożone z tyłu kościoła.
  • 2. Wszelkie czeki wystawione na P.C.M. Oxford.
  • 3. Standing Order przelewy na konto parafialne z konta ofiarodawcy miesięcznie, kwartalnie, itp.

Pod warunkiem, że ofiarodawca podpisał Deklarację Gift Aid.

Dlaczego trzeba podpisać Deklarację?

Deklaracja jest oficjalnym powiadomieniem Urzędu Podatkowego, że pieniądze przeznaczone są dla wymienionej parafii.

Czy można złożyć ofiarę jednorazową?

Tak. Newej jeśli jesteś w parafii jeden jedyny raz a chcesz złożyć ofiarę, to zwiększysz ją przez podpisanie Deklaracji.

Kto otrzymuje zwrot podatku?

Parafia bezpośrednio od biura P.C.M.

co to jest P.C.M.?

P.C.M. to "The Polish Catholic Mission". Jest to Polska Misja Katolicka, która odpowiada za sprawy finansowe polskich wspólnot parafialnych w Anglii i Walii.

Jak mogę podpisać Deklarację Gift Aid?

Deklarację można pobrać TUTAJ. Wypełnioną deklarację należy zanieść do zakrystii.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji skontaktuj się z nami: giftaid@parafiaoxford.co.uk