Gift Aid

Kto może podpisać deklarację Gift Aid?

1. Każda osoba, która otrzymuje jakikolwiek dochód (praca, emerytura, procent bankowy od oszczędności),
od którego płaci brytyjski podatek dochodowy.

2. Rezydenci UK, jak i osoby przebywające w Wielkiej Brytanii czasowo i płacące brytyjski podatek dochodowy.

3. Oprócz osób płacących podstawową (20%) lub wyższą stawkę podatkową (40%) do akcji “ Gift Aid” mogą się także włączyć osoby płacące niższą stawkę podatkową (10%) pod warunkiem, że podatek, który ofiarodawca zapłacił
w danym roku jest większy niż zwrot podatku, o który ubiega się parafia.

Jak to działa?

Przykład 1

Przykład 2

Mój bank przelewa z mojego konta na konto parafialne £20 miesięcznie (Direct Debit) – roczna ofiara to £240. Parafia zaś otrzymuje zwrot podatku w wysokości £60. W sumie daję £300.

Przykład 3

Podpisałem deklarację Gift Aid
i przekazałem jednoroazowo czek na £1000. Parafia dodatkowo otrzymuje zwrot podatku w wysokości £250. W sumie ofiarowałem £1250.

Które ofiary składane przeze mnie na Kościół mogą być traktowane jako Gift Aid?

1. Wszelkie ofiary pieniężne składane na tacę w kościele pod warunkiem, że włożone są do specjalnej
        koperty znajdującej się przy wyjściu z kościoła lub u Księdza Proboszcza.
    2. Czeki wystawione na P.C.M. Oxford.
    3. Przelewy np. Direct Debit na konto parafialne z konta ofiarodawcy miesięcznie, kwartalnie, itp.

Konto: PCM Oxford
    Sort Code: 30-94-57
    Account Number: 0062 2407

Konto: PCM High Wycombe
Sort Code: 30-94-57
Account Number: 00619392

Koniecznym jest aby ofiarodawca podpisał Deklarację Gift Aid.

Dlaczego muszę podpisać deklarację i jak mogę to zrobić?

Deklaracja jest oficjalnym powiadomieniem Urzędu Podatkowego, że pieniądze przeznaczone są dla wymienionej parafii. Deklarację można pobrać klikając poniżej na ikonę Pobierz deklarację. Następnie wypełnioną deklarację należy przekazać Księdzu Proboszczowi albo wysłać pocztą na adres Parafii.
Pobierz deklarację

Osoby płacące wyższy podatek dochodowy

Jeżeli płacisz podatek wyższy od podstawowego, możesz ubiegać się o zwrot podatku.

Przykład

Złożyłeś £100 na Parafię Oxford. Na podstawie Gift Aid, Parafia otrzyma łącznie £125. Jeżeli płacisz podatek 40%, możesz ubiegać się o zwrot w wysokości £25.00 [£125 x (40% - 20%)].

Można to zrobić:

1. samemu wypełniając Self Assessment tax return lub

2.dzwoniąc bezpośrednio do HM Revenue and Customs (HMRC) w celu zmiany kodu podatkowego.

Czy można złożyć ofiarę jednorazową?

Tak. Newet jeśli jesteś w parafii jeden jedyny raz a chcesz złożyć ofiarę, to zwiększysz ją przez podpisanie Deklaracji.

Kto otrzymuje zwrot podatku?

Parafia bezpośrednio od biura P.C.M.

Co to jest P.C.M.?

P.C.M. to "The Polish Catholic Mission". Jest to Polska Misja Katolicka, która odpowiada za sprawy finansowe polskich wspólnot parafialnych w Anglii i Walii.