Rycerstwo Niepokalanej

W naszej parafii z inicjatywy ks. Edwarda Rusina - proboszcza naszej parafii - rozpoczęła swoją pracę formacyjną
i działalność duszpasterską wspólnota Rycerstwa Niepokalanej.

Co to jest Rycerstwo Niepokalanej?

Rycerstwo Niepokalanej, to – jak mówił św. Maksymilian – życie. Całość życia katolickiego w nowej formie, polegającej na łączności z Niepokalaną, Wszechpośredniczką naszą u Jezusa. Chodziło zatem ojcu Maksymilianowi o rzecz najistotniejszą dla każdego człowieka – życie! Życie odnowione przez Maryję. I dla Niej. Zbawienie!
Gdzie i kiedy powstało Rycerstwo?

Rzecz dokonała się w Rzymie,
16 października 1917 roku. Trzy dni
po ostatnim objawieniu Matki Bożej w Fatimie. Św. Maksymilian był bacznym obserwatorem wydarzeń. Widział, że zło jak zaraza atakuje zdrową tkankę ludzkiej duszy, że się rozszerza. Potrzebne było zatem antidotum, taka „święta Penicylina”, by chorobę powstrzymać, a duszę wyleczyć!
Na małej kartce zeszytu nakreślił wielki plan działania... Po dwu latach, Rycerstwo znalazło podatny do rozwoju grunt w Polsce, w Krakowie. Tradycyjna i głęboko zakorzeniona pobożność maryjna Polaków stanowiła mocny atut dla rozwoju RN. Wkrótce Rycerstwo przeniknęło niemal do wszystkich środowisk społecznych. Stało się ruchem masowym. Już za życia Założyciela RN uzyskała błogosławieństwo i zatwierdzenie władz kościelnych jako „pobożny związek”. Wkrótce „związek” liczył milion członków! A papież Pius XII nazwał go „instytucją opatrznościową”. Rzeczywiście, dzieła apostolskie prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej, tak w Polsce, jak i w Japonii, były imponujące! W 80. rocznicę powstania RN, 17 października 1997 roku, Rycerstwo Niepokalanej uzyskało status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych. Można powiedzieć: upubliczniło się na całym świecie, upowszechniło w całym Kościele. Obecnie rycerzy Niepokalanej na całym świecie jest ponad cztery miliony!